Podsumowanie projektu
Firma CS została poproszona o ofertę na godny zaufania produkt mający zastąpić panele sklejkowe na fasadzie Komory Wybuchów w kanadyjskim Laboratorium Testowania Materiałów Wybuchowych. Dostarczyliśmy serię wykonanych na życzenie Klienta paneli odciążających wybuchy, które po prostu zamykają się po eksplozji.
Studium przypadku
Kompleks Bells Corners zlokalizowany 12 mil od centrum Ottawy szczyci się tytułem największego i najlepiej wyposażonego obiektu zamkniętego w Północnej Ameryce, zajmującego się testowaniem materiałów wybuchowych do użycia w niebezpiecznych lokalizacjach.
Kanadyjskie Laboratorium Testowania Materiałów Wybuchowych (CERL) wraz z Oddziałem Technologii Mineralnych Zasobów Naturalnych CANMET jest jedynym rządowym obiektem (i jednym z niewielu tego typu na świecie) dysponującym materiałami wybuchowymi o przeznaczeniu handlowym oraz sprzętem, który może zostać wykorzystany w miejscach zagrożenia.
Zakład wyposażono w trzy zamknięte komory wybuchowe mogące przyjąć wybuch do 5 kg materiałów wybuchowych, chemiczne laboratorium wykonujące standardowe analizy chemiczne na mokro, urządzenie do chromatografii jonowej, spektometr absorpcji atomowej wraz z możliwością wykonania testów na małą skalę oraz charakteryzowania termicznego.
Cele projektu
Oryginalny projekt konstrukcji kanadyjskiego Laboratorium Testowania Materiałów Wybuchowych CANMET zakładał pokrycie zewnętrznych ścian Komory Wybuchów lekkimi panelami ze sklejki. Na skutek codziennego testowania sprzętu używanego w środowiskach potencjalnie niebezpiecznych nastąpiłoby zjawisko deflagracji.
Drastyczny wzrost ciśnienia, będący następstwem wybuchu, oderwałby sklejki z zewnętrznej ściany obiektu, co spowodowałoby konieczność kosztownej rekonstrukcji związanej z wymianą okładziny oraz przestoje - po każdym zdarzeniu. Dla zarządzających kompleksem CANMET szybko stało się oczywiste, że dla zapewnienia bezpiecznej i ekonomicznej pracy Laboratorium instalacja samoczynnego systemu zamykającego się po eksplozji jest absolutnym priorytetem.
Wyniki
Zwrócono się więc do firmy CS z prośbą o pomoc w znalezieniu godnego zaufania i efektywnego rozwiązania do umieszczenia w projekcie. Dwa istniejące otwory o wysokości 4.5m x 7.3m należało wypełnić samoczynnymi, zdalnie sterowanymi panelami odciążania wybuchów. Panele otwierałyby się w momencie wzrostu ciśnienia i miałyby możliwość zdalnego zamknięcia się po zdarzeniu.
Zespół Badań i Rozwoju CS stworzył nie tylko system spełniający powyższe kryteria, ale również zadbał o pozostałe istotne części budynku, zgodnie ze Standardem Zabezpieczania Eksplozji poprzez odpowietrzanie deflagracji (NFPA68).
Zaprojektowano i wykonano serię izolowanych paneli o wysokości 1m x 1.8m wyrównanych w zorganizowanym układzie. Każdy z paneli został wyposażony w opatentowany mechanizm blokady pozwalającej na nie nieszczącą weryfikację miejsca uwalniania do określonych granic oraz pneumatyczny siłownik powietrzny, aby tłumić i opóźniać przemieszczanie się panela, a także możliwość zdalnego zamykania.
Pomimo wielokrotnego otwierania się na skutek ciśnienia wywołanego eksplozjami zmodyfikowany system odciążania wybuchów Explovent w dalszym ciągu spełnia wymagania projektowe. Wstępnie złożona konstrukcja panelowa zapewnia przyjemną dla oka fasadę współgrającą z ogólnym zewnętrznym prefabrykowanym wykończeniem architektonicznym.