Podsumowanie projektu
Firma CS zaprojektowała niestandardowe listwy dylatacyjne kompensujące ruchy poziome szklanych chodników w budynku Wydziału Nauk Przyrodniczych w Bristolu oraz wysokiej jakości powłoki malarskie do położonych w piwnicy pomieszczeń laboratoryjnych.
Studium przypadku
Zaprojektowany przez Shepparda Robson'a, supernowoczesny budynek Wydziału Nauk Przyrodniczych przy Uniwersytecie w Bristolu oferuje nowoczesne programy nauczania i laboratoria badawcze, a także miejsca relaksu, sale wykładowe i pomieszczenia socjalne, aby zachęcić studentów i zespoły badawcze do owocnej współpracy.
Cele projektu
Aby sprostać wymaganiom lokalnych ograniczeń planowania, Sheppard Robson zaprojektował budowlę Wydziału Nauk Przyrodniczych jako dwa oddzielne budynki - z blokiem przeznaczonym na wykłady i ćwiczenia po jednej, a laboratoriami badawczymi po drugiej stronie. Budynki łączy przeszklone atrium, z chodnikami ze szkła pomiędzy piętrami od 1 do 3. Ze względu na rozmiar i układ budowli na jednym końcu szklanego chodnika zamontowano listwy dylatacyjne, tym samym przystosowując go do pracy budynku (osadzanie się, rozszerzanie, skurcze etc.). Ze swoim ponad 40-letnim doświadczeniem w projektowaniu i produkcji listew dylatacyjnych, firma CS miała świetne zaplecze, aby zaproponować rozwiązanie dla Shepparda Robson'a.
Wyniki
Atrium: Dzięki bogatemu doświadczeniu i szerokiej gamie produktów firmy CS udało nam się dopasować do wymagań projektu, poprzez modyfikację już istniejącej w ofercie listwy dylatacyjnej. Stworzona na bazie produktu APF-SM montowana nawierzchniowo listwa doskonała w sytuacjach dużych, wielokierunkowych przemieszczeń po modyfikacji zyskała właściwości antypoślizgowe, a dzięki aluminiowej powierzchni zapewnia gładkie połączenie szklanej podłogi z przylegającym dywanem. Wymagano też uszczelnienia na zimno, które zostało dostarczone przez firmę CS w postaci membrany polietylenowej, produktu używanego zwykle jako bariera przeciw wilgoci.